Chipciu și Stanciu, eliminați din Europa League

Adăugat pe: 21 aprilie 2017, 12:08

Echipa lui Alexandru Chipciu și Nicolae Stanciu, Andrelecht, a fost eliminată dramatic de din sferturile de finală ale Europa League. Calificarea adversarilor de la Manchester United a venit în minutul 107 al prelungirilor.

Chipciu a fost introdus titular și a fost schimbat în minutul 64 în momentul în care tabela indica scorul de 1-1. Ambele reușite au venit în prima repriză. După 10 minute de joc, gazdele au trecut în avantaj datorită golului înscris de Mihtarian. Oaspeții au restabilit egalitatea prin Hanni. Autorul golului belgienilor a fost schimbat în mitanul secund cu Nicolae Stanciu, însă mijlocașul român nu s-a remarcat cu acțiuni periculoase la poarta adversă.

S-a ajuns la cele două reprize de prelungiri a câte 15 minute, iar tânărul Rashford a adus victoria englezilor cu reușita din minutul 107. Calificări cu destule emoții și dramatism în semfinalele Ligii Europa au obținut aseară Ajax Amsterdam, Olimpique Lyon și Celta Vigo.