Calancea, imbatabil în Liga 1

Adăugat pe: 31 iulie 2017, 13:15

Cu Nicolae Calancea între buturi, CSU Craiova nu a cunoscut încă înfrângerea în actualul sezon din Liga 1. Portarul moldovean a fost integralist și în partida din deplasare împotriva lui FCSB, încheiată la egalitate, scor 1-1. După 3 runde, campionatul din România are un  lider surpriză, FC Botoșani.

După câteva ocazii la ambele porți, CS Craiova a deschis scorul pe Arena Națională. Servit ideal de Gustavo, după o eroare a lui Ovidiu Popescu, Alexandru Băluță a trimis mingea elegant pe lângă Niţă şi a ajuns la trei goluri în tot atâtea meciuri. Până la pauză gazdele au avut numeroase ocazii de poartă, însă Calancea a fost la post de fiecare dată. După pauză, goalkeeperul oltenilor a fost învins în cele din urmă în minutul 62. La aceeaşi fază, portarul moldovean a respins execuţiile lui Bălaşa şi Momcilovic, dar nu a mai avut ce face în faţa lui Gnohere. FCSB putea să obțină victoria la șutul lui Bălașa, însă a intervenit spectaculos același Calancea. S-a încheiat 1-1, iar Craiova rămâne neînvinsă în campionat, în timp ce FCSB a pierdut primele puncte.

Într-un alt meci, Dinamo București a învins în deplasare pe campioana Viitorul cu scorul de 1-0. În pofida rezultatului modest de pe tabelă, cele două echipe s-au întrecut în ratări, având numeroase oportunități de a înscrie. Până la urmă Dinamo a dat lovitura în minutul 82 prin Costache, care şi-a luat revanşa după ratarea din debutul partidei, când a șutat în bară cu poarta goală. Viitorul nu a reuşit niciodată s-o învingă pe Dinamo, pe teren propriu, în 8 meciuri de campionat jucate până în prezent.

Tandemul Dan Petrescu-Emil Caras, a obținut al doilea succes în Liga 1. CFR s-a distrat în deplasare cu Gaz Metan, scor 3-0. Culio a reuşit primul său gol în Liga 1 după şapte ani, transformând un penalty.  Până la pauză, Deac i-a pasat lui Nouvier, iar mijlocaşul francez a finalizat perfect, din marginea careului. Vera a stabilit rezultatul final, după centrarea aceluiași Nouvier.

Dan Spătaru a jucat jumătate de oră pentru Poli Iași, care a trecut la limită în deplasare de Concordia, scor 1-0. Victoria moldovenilor a fost decisă de autogolul lui Feussi din minutul 26. Un alt moldovean, portarul Alexei Coșelev, a fost ținut pe banca de rezerve.

Liderul surprinzător din Liga 1 a devenit FC Botoșani, care a surclasat pe teren propriu pe nou-promovata Sepsi, scor 5-1. Buș a reușit o dublă pentru gazde, în timp ce alte reușite au aparținut lui Miron, Roman și Fulop. Golul de onoare al oaspeților i-a aparținut lui Petre. Echipa din Moldova a acumulat 7 puncte, la fel ca și urmăritoarele CFR și FCSB, care însă au un golaveraj inferior.