






Republica Moldova și Uniunea Europeană se reunesc astăzi la Bruxelles în cadrul celui de-al doilea Summit Republica Moldova – Uniunea Europeană, un eveniment care marchează o nouă etapă în parcursul european al țării noastre. Reuniunea are loc la doar o săptămână după deschiderea oficială a negocierilor de aderare pe primul grup de capitole, „Valori fundamentale”, la 15 iunie, la Luxemburg, transmite MOLDPRES.
Uniunea Europeană va fi reprezentată la cel mai înalt nivel de președintele Consiliului European, António Costa, și președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, iar Republica Moldova - de președinta Maia Sandu.
„Liderii vor discuta despre pașii următori ai negocierilor și agenda de reforme a Republicii Moldova. Atât Comisia Europeană, cât și Consiliul European au confirmat că Republica Moldova este pregătită pentru deschiderea negocierilor pe toate grupurile de capitole, așa cum prevede procesul de aderare în baza meritelor. Agenda summitului va include, de asemenea, subiecte privind situația regională, consolidarea cooperării în domeniul securității și apărării și al energiei, precum și sprijinul UE pentru dezvoltarea economică a Republicii Moldova”, se arată în comunicatul Președinției.
Liderii vor aborda, de asemenea, subiecte legate de securitate și apărare, consolidarea rezilienței instituționale, securitatea energetică, diversificarea surselor de aprovizionare și sprijinul european pentru dezvoltarea economică a țării.
Potrivit Delegației Uniunii Europene la Chișinău, summitul are loc într-un context regional complex, marcat de atacuri hibride și de efectele războiului de agresiune al Federației Ruse împotriva Ucrainei.
„Securitatea și reziliența Republicii Moldova se vor afla în prim-planul agendei summitului din 22 iunie, în contextul atacurilor hibride continue și al consecințelor războiului de agresiune împotriva Ucrainei. Liderii vor discuta despre aprofundarea cooperării bilaterale, consolidarea securității energetice, diversificarea surselor de aprovizionare și creșterea expediției și eficienței energetice”, menționează Delegația Uniunii Europene în Republica Moldova.
La finalul reuniunii urmează să fie adoptată o declarație comună, iar liderii vor susține o conferință de presă în care vor prezenta concluziile summitului și direcțiile de cooperare pentru perioada următoare.
Summitul Republica Moldova – Uniunea Europeană este un format de dialog la nivel înalt instituit de ambele părți și reflectă aprofundarea relațiilor dintre Chișinău și Bruxelles, precum și angajamentul comun pentru integrarea europeană a Republicii Moldova. Actuala reuniune este prima organizată după lansarea oficială a negocierilor de aderare și are loc într-un moment în care atât Comisia Europeană, cât și Consiliul European au confirmat că Republica Moldova este pregătită pentru deschiderea negocierilor pe toate grupurile de capitole prevăzute de procesul de aderare.
Primul Summit Republica Moldova – Uniunea Europeană s-a desfășurat la 4 iulie 2025, la Chișinău, și a fost considerat un moment istoric în relațiile dintre Republica Moldova și UE. Atunci, liderii europeni au reconfirmat sprijinul ferm pentru aderarea țării noastre la Uniunea Europeană și au anunțat debursarea primei tranșe, în valoare de 270 de milioane de euro, din Planul de creștere pentru Republica Moldova, estimat la 1,9 miliarde de euro. Summitul de la Bruxelles continuă acest dialog strategic, într-o etapă în care obiectivul aderării Republicii Moldova la Uniunea Europeană devine tot mai concret.
Foto: Moldpres