






Republica Moldova va participa la Conferința pentru reconstrucția Ucrainei. Țara noastră va fi reprezentată de premierul Alexandru Munteanu, care va efectua o vizită la Gdańsk, Polonia, informează MOLDPRES.
„În zilele următoare, Republica Moldova va participa la Conferința pentru reconstrucția Ucrainei. Plec azi la Gdańsk, pentru o zi, ca să particip la discuții. Pentru noi, reconstrucția Ucrainei înseamnă dezvoltarea infrastructurii regionale, consolidarea coridoarelor comerciale și crearea unor noi oportunități economice în regiune”, a afirmat premierul Alexandru Munteanu, la începutul ședinței de astăzi a Guvernului.
În acest context, prim-ministrul Munteanu a anunțat că proiectul de construcție a podului peste râul Nistru Cosăuți - Yampil intră în faza de proiectare, acesta fiind un proiect strategic pentru ambele state.
„Recent, vicepremierul Vladimir Bolea a avut discuții cu partea ucraineană despre relansarea proiectului podului Cosăuți (Republica Moldova) – Yampil (Ucraina) - un proiect strategic atât pentru Republica Moldova, cât și pentru Ucraina, intrăm în faza de proiectare. Săptămâna viitoare echipele tehnice se deplasează la fața locului pentru a evalua, a analiza modalitățile tehnice de a începe acest proiect. În timp ce războiul a distrus drumuri poduri și legături între oameni noi încercăm să construim deja noi conexiuni, noi oportunități și perspective de dezvoltare”, a conchis Alexandru Munteanu.
Podul transfrontalier Cosăuți–Yampil este un proiect planificat peste râul Nistru, care ar urma să creeze o nouă conexiune rutieră între Republica Moldova și Ucraina. Podul va lega drumul național R14.1 R14 – Cosăuți – frontiera cu Ucraina de traseul ucrainean T-02-02 Mohyliv-Podilskyi – Yampil – Kryzopil – Bershad – Uman. Construcția este prevăzută cu o lungime de peste 1,4 kilometri, două benzi de circulație și trotuare pietonale.
Foto: Moldpres