Președinta Maia Sandu, la 36 de ani de la proclamarea Suveranității: „Avem obligația de a ne apăra independența și pacea. Acest lucru îl putem face doar prin integrarea europeană”

Președinta Maia Sandu, la 36 de ani de la proclamarea Suveranității: „Avem obligația de a ne apăra independența și pacea. Acest lucru îl putem face doar prin integrarea europeană”

Avem obligația de a ne apăra și păstra suveranitatea, independența și pacea. Acest lucru îl facem prin procesul de integrare europeană. Doar în Uniunea Europeană ne vom putea simți în siguranță și ne vom consolida democrația. Mesajul a fost transmis astăzi de președinta Maia Sandu, cu ocazia marcării Zilei Suveranității, comunică MOLDPRES.

Șefa statului a menționat că, acum 36 de ani, moldovenii au luptat pentru suveranitate și pentru dreptul de a-și decide singuri soarta.

„Astăzi, la 36 de ani distanță, Republica Moldova își construiește cu adevărat propriul destin. Drumul pe care ne aflăm, cel al integrării europene, își are începutul în curajul părinților și bunicilor noștri, care, la 23 iunie 1990, au decis să se desprindă de regimul sovietic. Din păcate, Moscova nu a respectat niciodată pe deplin suveranitatea și independența noastră. Iar astăzi, regimul de la Kremlin încearcă să distrugă, prin bombe și crime, suveranitatea Ucrainei”, a declarat Maia Sandu.

Președinta Maia Sandu a făcut apel la unitate în realizarea obiectivului strategic al Republicii Moldova – aderarea la Uniunea Europeană.

„La fel ca părinții și bunicii noștri, în urmă cu 36 de ani, trebuie să fim uniți și să muncim cu demnitate și curaj pentru a duce la bun sfârșit acest obiectiv național – integrarea europeană a Republicii Moldova”, a remarcat Maia Sandu.

Republica Moldova marchează astăzi Ziua Suveranității. Pe 23 iunie 1990, deputații Sovietului Suprem al Republicii Sovietice Socialiste Moldovenești au adoptat Declarația de Suveranitate - document care a deschis calea spre independență, democrație și statul de drept.

Foto: Moldpres