Președinta Maia Sandu, la Summitul UE – Republica Moldova: „Perspectiva aderării ne oferă puterea de a face schimbări importante și de a obține rezultate”

Președinta Maia Sandu, la Summitul UE – Republica Moldova: „Perspectiva aderării ne oferă puterea de a face schimbări importante și de a obține rezultate”

Perspectiva aderării la Uniunea Europeană ne oferă puterea de a face schimbări importante și de a obține rezultate. Facem chiar mai mult decât ni se cere, asumându-ne reforme cu adevărat dificile pentru a fi pregătiți pentru integrarea în UE. Mesajul a fost transmis astăzi de președinta Maia Sandu, în deschiderea Summitului UE – Republica Moldova, care se desfășoară astăzi la Bruxelles, comunică MOLDPRES.

Șefa statului a menționat că deschiderea primului cluster de negocieri marchează un moment istoric pentru țara noastră și oferă o oportunitate care trebuie valorificată pe deplin.

„Este minunat să revin la Bruxelles, printre prieteni. Lunea trecută am deschis primul cluster al negocierilor de aderare – „Valori fundamentale”, un moment de oportunitate reală. Astfel de momente sunt rare, de aceea trebuie să le valorificăm”, a declarat Maia Sandu.

Oficialul a evidențiat că perspectiva aderării la UE impulsionează procesul de reforme, iar autoritățile de la Chișinău își asumă schimbări importante pentru a accelera parcursul european al țării.

„Acasă muncim mai mult ca niciodată. Perspectiva aderării ne oferă puterea de a realiza schimbări importante și de a obține rezultate concrete. Facem chiar mai mult decât ni se cere, asumându-ne reformele cu adevărat dificile pentru a fi pregătiți de aderare. Ne vom câștiga fiecare pas. Ne facem partea noastră și avem încredere că Europa își va face partea sa, ținând pasul cu viteza și ambiția noastră. Așa vom menține împreună deschisă această fereastră de oportunitate. Sunt recunoscătoare pentru acest parteneriat. Să profităm la maximum de el, atât astăzi, cât și în lunile care urmează” a accentuat Maia Sandu.

Summitul Republica Moldova – Uniunea Europeană este un format de dialog la nivel înalt instituit de ambele părți și reflectă parteneriatul tot mai strâns dintre Moldova și UE, precum și angajamentul ferm față de aderarea țării noastre la blocul comunitar. Reuniunea din acest an are loc la o săptămână după deschiderea oficială a negocierilor de aderare pe primul grup de capitole - „Valori fundamentale”, marcând o nouă etapă în parcursul european al țării noastre.

În cadrul summitului, liderii vor discuta despre pașii următori ai negocierilor și agenda de reforme a Republicii Moldova. Atât Comisia Europeană, cât și Consiliul European au confirmat că Republica Moldova este pregătită pentru deschiderea negocierilor pe toate grupurile de capitole, așa cum prevede procesul de aderare în baza meritelor.

Agenda summitului va include, de asemenea, subiecte privind situația regională, consolidarea cooperării în domeniul securității și apărării, al energiei, precum și sprijinul UE pentru dezvoltarea economică a Republicii Moldova.

La finalul reuniunii sunt prevăzute declarații comune de presă susținute de Maia Sandu, Ursula von der Leyen și António Costa.

Summitul de la Bruxelles este al doilea de acest fel dintre Republica Moldova și Uniunea Europeană. Prima reuniune la nivel înalt a avut loc la Chișinău, pe 4 iulie 2025.

Foto: Moldpres